6 Ocak 2020 Günü Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev Özbekistan Müslüman Kurulu başkanı müftü Usmanhan Alimov'u kabul etti ve 70. yaşını kutladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı, Usmanhan Alimov'un milli ve dini değerlerin canlanması ve korunmasına, büyük düşünürlerin ve onlardan kalan zengin ilmi mirasın araştırılmasına ve yaygınlaştırılmasına ve toplumdaki dini hoşgörünün güçlendirilmesine özel önem verdiğini belirtti.

Özbekistan Müslümanlar İdaresi Başkanı sadece Özbekistan'da ve Orta Asya'da değil, aynı zamanda İslam Dünyası  Ulema Konseyi'nin kurucu meclis üyesi olduğu ve bunun Özbekistan için iftihar kaynağı olduğu belirtildi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, Müftümüzün "Tefsir-i İrfan", "İmam Buhari - Hadislerin Sultanı", "Ailede Çocuklarını Yetiştirilmesi" gibi çalışmaları halkımızın kalbinde derin yer almıştır. "dedi.

Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyayev, "Usmanov, ülkede İslam kültürü ve ilminin gelişimine, yüce dinimizin ve düşünürlerimizin paha biçilmez ilmi mirası olan dinimizin insani özünü ve asil fikirlerini incelemek için önemli bir katkıda bulundu. Sosyal ve ruhi çevrenin istikrarını sağlama, etnik uyum ve dayanışmayı güçlendirme, dini ve laik bilgi konusunda derin bilgi birikimine sahip yüksek nitelikli uzmanlar yetiştirme ve genç nesillere yurt  sevgisi, hoşgörü ve milli değerlere saygı ruhu içinde eğitim verme konusundaki üstün çalışmalarından dolayı en yüksek takdirle ödüllendirildi." dedi.