Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi Hava Aracı, sistem doğrulama testleri kapsamında ikinci kez gökyüzü ile buluştu.

Konuyla ilgili olarak Baykar Savunma tarafından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI TİHA, ikinci test uçuşunu da başarıyla tamamladı. Bayraktar AKINCI, Sistem Doğrulama Testi kapsamında 5000 feet irtifada 1 saat 6 dakika havada kaldı.” ifadelerine yer verildi.

AKINCI, ilk motor çalıştırmasının ardından gerçekleştirilen testlerin de başarıyla tamamlanmasıyla  ilk uçuş testi için Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı’na intikal etmişti. Burada icra edilen taksi ve koşu testlerinin tamamlanmasıyla birlikte Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı 6 Aralık 2019 Cuma günü ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti. Problemsiz tamamlanan tam otomatik taksi ve 15.19’daki kalkışın ardından 16 dakika havada kalan Bayraktar AKINCI seyir halinde gerçekleştirilen testlerin tamamlanmasını takiben ilk tam otomatik inişini de başarıyla icra etmişti.

AKINCI Taarrauz Maksatlı İnsansız Hava Aracı’nın, test faaliyetlerinin tamamlanmasından sonra 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınması planlanıyor. Test faaliyetleri başarılıyla devam eden hava aracı; 40.000ft operasyonel yükselme kabiliyetine ve 24 saat havada kalış süresine sahip. 2x750HP gücünde motor ile teçhiz edilen AKINCI, 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor ve Mark serisi genel maksat bombaları ile görev yapabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=-ViC5PZb8JI