İran’ın Irak’taki ABD üssü başta olmak üzere çeşitli hedeflere saldırısı sonucunda 80 ABD’linin öldüğü iddia edildi.

İran’dan Kasım Süleymani ve arkadaşlarının öldürülmesi ile ilgili misilleme geldi. İran, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu.

ABD ile İran arasındaki gerilimi artıracak adım geldi. İran, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü vurdu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general “Kasım Süleymani’nin intikamı” operasyonu kapsamında, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin saldırıya karşılık vermesi halinde İran tarafından “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu konuyla ilgili bir açıklama yaparak, İranlı general Kasım Süleymani’nin “intikam operasyonu” çerçevesinde ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nün balistik füzeyle vurulduğunu bildirmişti. İran’ın saldırılarında 80 ABD’linin öldüğü iddiası uluslararası kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, konuyla ilgili henüz bir doğrulama yapılmadı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Irak'ta görev yapan İranlı komutanlardan Süleymani ve Mühendis'i vurmuştu.

Kasım Süleymani İran'da sevilen bir kişilikti. Cenaze merasiminde izdiham oldu. 50 kişi ezilerek öldü.

Kasım Süleymani ölünce ABD Irak ve Suriye'de bir ayak bağından kurtuldu. Trump da belki azledilmekten kurtulacak puanları topladı. İranlı mollalar ve siyasetçiler de Ahmedi Nejad gibi hatta daha fazla sevilen potansiyel bir cumhurbaşkanı adayından kurtulmuş oldular.

ABD İran'dan orantılı bir misilleme talep etmişti. Bu ne demekti. İşte burada danışıklı döğüş kokusu çıkmıştı ortaya.

İran ABD üssüne füze yağdırdı. Özel güvenlik şirketlerinin kim bilir hangi fakir ülkeden devşirdiği paralı askerlerden 80 tanesini ve ilave olarak bir kaç kamyonu feda etmiş oldu.

İki taraf da Kasım Süleymani'den kurtuldu.

Yandı bitti, kül oldu gitti.