[caption id="attachment_116" align="alignnone" width="150"] Kuzey Kıbrıs[/caption]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meteoroloji Dairesi'nin halkı mecbur kalmadıkça sokağa çıkmama hususunda uyarısını takiben aşırı yağış ve fırtınanın Kuzey Kıbrıs'ta hayatı felç ettiği, bir kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Girne’de dün akşam saatlerinde etkili olan yağmurda Girne-Lefkoşa yolunda seyir halindeki bir aracın sel sularına kapılarak Doğanköy Deresine uçtuğu haber verildi. İhbarı alan polis harekete geçti. Bölgede yapılan aramalarda sabah saatlerinde bir erkek cesedine ulaşıldı.

Meteoroloji Dairesi, "kısa sürede çok fazla miktara ulaşan sağanak karakterli yağış rejimi sele dönüşebileceğini, etkili yağışların devam edeceğini" bildirmişti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’inde (KKTC) şiddetli yağış sonrası otel, ev ve iş yerlerini su bastı. Yollar trafiğe kapandı. Afet Komitesi halka sokağa çıkmama çağrısı yaptı! Sel-su baskını olması halinde elektrikli cihaz kullanılmaması, elektrik şalterlerinin derhal kapatılması gerekiyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına bağlı ilk ve orta dereceli okulların şiddetli yağışlar sebebiyle 9 Ocak 2020 tarihinde tatil edildiğini açıkladı.

Ersin Tatar, Meteoroloji Dairesinden yağışların ülke genelinde etkili olacağı bilgisi verilmesi üzerine, hükumetin ilk ve orta dereceli okulları yarın tatil etme kararı aldığını duyurdu. KKTC Meteoroloji Dairesinden yapılan uyarıda, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yarın gece geç saatlere kadar kuvvetli devam edeceği ifade edildi.

Lefkoşa’da bazı yollar, şiddetli yağış nedeniyle ulaşıma kapanırken sürücülerin dikkatli olması istendi. Başbakan Tatar, bu sabah yoğun yağışlar nedeniyle su baskınları yaşanan Güzelyurt ve çevresinde incelemelerde bulundu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, aşırı yağışların yol açtığı olumsuzluklar nedeniyle karayollarındaki son durumla ilgili açıklama yaptı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ortaköy ışıkları Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi arası ve Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde Atatürk Kapalı Spor Salonu ışıkları ile bulvarın Kemal Aksay Caddesi ile kesiştiği nokta arasının çift yönlü olarak, Metropol Süpermarketin bulunduğu Şht Kemal Ünal Caddesi’nin de su altında kaldığından trafiğe kapatıldığını duyurdu.  Açıklamada, Lefkoşa'da Ortaköy ışıkları ile Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi çemberi arasındaki yolun tek şerit olarak trafiğe açıldığı belirtilerek, Lefkoşa-Girne  Anayolu boğaz bölgesinin şiddetli yağış nedeniyle görüş mesafesinin azaldığı, dağdan gelen suyun yer yer yol içerisine aktığı belirtildi ve bu güzergahları kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri istendi. GİRNE -DEĞİRMENLİK ANAYOLUNUN ZİRVE KISMINDA BUZLANMA Öte yandan Girne - Değirmenlik Anayolu (Dağyolu) üzerinde aşırı yağışlar nedeniyle çamurlu suların yol içerisine akması sonucu yolda kayganlık meydana geldiği, gerekli emniyet tedbirlerinin alındığı ve trafiğin kontrollü olarak sağlandığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer veridi: “Bu güzergahı kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur. Diğer yandan Girne - Değirmenlik Anayolunun zirve kısmında buzlanma meydana gelmiştir.  Bu güzergahı kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri, mecbur kalınmadıkça da bu yolun kullanılmaması önemle rica olunur. Sürücülerin mecbur kalınmadıkça bu güzergahın  kullanılmaması önemle rica olunur.” TAŞPINAR-GÜZELYURT- BOSTANCI YOLU TRAFİK AKIŞINA KAPATILDI Taşpınar-Güzelyurt- Bostancı yolunun trafik akışına kapatıldığı, Geçitkale-Tatlısu anayolunun Mersinlik Piknik Alanı bölgesinde dağdan gelen su ve taşların yol içerisinden geçtiği vurgulanan açıklamada, bu yolu kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri istendi. Açıklamada, su taşkını nedeniyle trafik akışına kapatılan Aslanköy- Paşaköy Anayolunun bu sabahtan itibaren yeniden trafiğe açıldığı da belirtildi. Lapta oteller bölgesi ile Karşıyaka arasının, yağan yağmur nedeniyle yollar içinde yer yer su  birikintileri bulunduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Taşkent - Dikmen - Boğazköy yollarında yağış nedeniyle dağdan gelen suların yol içerisine akması sonucu yer yer göllenmeler oluşmuştur. Bu güzergahları kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur. Yılmazköy - Çamlıbel Anayolu üzerinde derenin taşması sonucu, sular  yolun üzerinden akmaktadır. Bu güzergahı kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur.”