İran’ın ABD’ye misillemesinin hemen ardından İran’ın başkenti Tahran’da Ukrayna Havayollarına ait uçak düştü. Kazadan sağ kurtulan olmadı.

Ukrayna uçağının alev aldığı, kurtulan olmadığı bildirildi.

Uçağı İran uçağı diye ABD mi vurdu? Yoksa fırsatı ganimet, Kırım'ı işgal ettikten sonra Ukrayna'yı en önemli düşman bilen Rusya mı?

Ukrayna Başsavcılığı, İran’da Ukrayna Havayollarına ait uçağın düşmesiyle ilgili soruşturma başlattı. Söz konusu olayda, 11’i Ukraynalı olmak üzere 177 kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna Başsavcılığının konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ukrayna Başsavcılığı tarafından Tahran’dan Kıyiv’e giden Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait uçağın düşmesi nedeniyle soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın amacı, 167 yolcu ve 9 mürettebatın ölmesinin sebebini araştırmaktır.” ifadelerine yer verildi. 

İRAN KARA KUTUYU VERMEYECEK

İran, Ukrayna Havayollarına ait uçağın Tahran’da düşmesiyle ilgili flaş bir karara imza attı. İran Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abidzade, düşen uçağın kara kutusunun Boeing firmasına teslim edilmeyeceğini duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, İran’da meydana gelen uçak kazası sonucu hayatlarını kaybedenlerin akraba ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Ortadoğu’dan korkunç haber geldi. Bu sabah Humeyni Havalimanından (Tahran) kalktıktan kısa bir süre sonra Ukrayna Havayolları uçağı düştü. İlk belirlemelere göre bütün yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti…Yolcu ve mürettebatın aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.