NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üye ülkelerin Büyükelçi düzeyindeki temsilcileriyle acil toplantı yaptı. İranlı generallerin ABD tarafından öldürülmesinin ardından yapılan toplantı dikkati çekti. İranlıların General Kasım Süleymani ve diğer subayların intikamını alma girişimlerine karşı alınan tedbirlerin görüşüldüğü tahmin ediliyor.

NATO, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki ana karargah binasında düzenlenen olağanüstü toplantıda İran'ı görüştü. Stoltenberg, üye ülkelerin İran'ın bölgede yürüttüğü faaliyetleri de ele aldığını bildirdi. Stoltenberg, İran'ın bir süredir Ortadoğu'da güvenliği tehdit eden politikalar yürüttüğünü söyleyerek, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine saldırı ve ABD hava aracının vurulması gibi olaylarda İran'ın adının geçtiğini, bu gelişmelerin NATO üyelerini tedirgin ettiğini belirtti. 

Stoltenberg, ''İran gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınmalı. Süleymani'nin öldürülmesi NATO'nun değil ABD'nin tercihiydi.'' ifadelerini kullandı. Stoltenberg, ''İran'ın nükleer silaha sahip olmaması konusunda ittifak olarak hemfikiriz'' dedi.

NATO üyelerinin bir araya geldiği acil toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantıda Orta Doğu'da yükselen tansiyon ve Irak'taki eğitim faaliyetlerinin ele alındığını belirtti. Stolenberg, Irak hükümetinin talebiyle DEAŞ'ın yeniden canlanmasını önlemek üzere NATO olarak Irak güvenlik güçlerine verilen eğitimlerin yaşanan gelişmeler sonrasında personelin güvenliği nedeniyle askıya alındığını söyledi. Bunun geçici bir karar olduğunu belirten Stoltenberg, ilk fırsatta eğitimlere başlanmasının hedeflendiğini, uygun şartların oluşmasının bekleneceğini bildirdi.