Eğitimde başarılı olmak istiyorsak, adaletli ve kalkınmış bir Türkiye istiyorsak şans liyakatin ardında yürümelidir.

Şahinbey Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü olarak görev yapan Hüseyin İnal bir süre önce görevden alındı ve Samiye Teymur Emine Ulusoy İlkokulu'nda sınıf öğretmeni olarak görevlendirildi.

Görevden alınmasının ardından dava açan İnal,  geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla görevine iade edildi ve tekrar Şahinbey Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü olarak göreve başladı.

Göreve alınmasının ardından facebook hesabından bir mesaj yayınlayan Öğretmenevi Müdürlüğü'ne tekrar göreve dönmesinde kendisine destek olduklarını belirttiği hemşehrisi AKP Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel,  AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcıları Zekeriya Aslan ve Hüseyin Deveci, Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanım Ahmet Gök, Halfetililer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Onursal Başkanı Mehmet Erdoğan, Halfetiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nihat Aslan, Eğitim Bir-Sen  Şehitkamil İlçe Başkanı Nurullah Tekataş ve Türk Basın Birliği Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Erhan Durukan'a teşekkür etti.

eyin İnal'ın AKP'li siyasetçiler, sendikacılar ve sivil toplum örgütü başkanlarının isimlerini tek tek yayınlayarak teşekkür etmesi Gaziantep'te günün konusu olurken, "Göreve dönmesi için adeta herkes seferber olmuş" dedirtti.

AKP Gaziantep eski milletvekili Şamil Tayyar da bu duruma tepki gösterdi ve twitter hesabından yaptığı paylaşımda esprili bir şekilde "Müdürüm tebrik ederim, hayırlı olsun, çorbada benim de tuzum olsun isterdim ama haber vermedin" dedi.

Bir mağdurun hukuk önünde hak araması güzel de bir sandalye için bir sürü adam aramak zorunda kalmak pek güzel olmasa gerek.

Ülkemizde siyaset erbabı "eğitim sistemi" dediğinde hemen yönetici atamayı aklına getiriyor. 2003 Yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği ve yönergeleri kaç kez değişti hatırlayan var mı?

2011 Yılında 652 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" çıkarıldı. Milli Eğitim Bakanlığının merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatı yöneticilerinin hepsi bu kararnamenin geçici maddeleriyle görevden alındı. O kadrolara genellikle malum cemaatin adamlarının atandığı tahmin ediliyor.  15 Temmuz kalkışmasından sonra KHK lerle görevden alınanların bu dönemde ne kadar korunduğu ortadadır.

2014 Yılında da Milli Eğitim Bakanlığının yönetim kadroları değişti. Sözde dersaneler kapatılıyor, "paralel yapı" ile mücadele ediliyordu.  6528 sayılı Kanunun  geçici maddeleriyle de Milli Eğitim Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı yöneticilerinin hepsi görevden alındı. Merkez Teşkilatı Şube Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri rütbe ve maaş düşürülerek "Şahsa bağlı" kadrolara "Eğitim Uzmanı" olarak atandılar.

Okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı kadrolu görev olmaktan çıkarıldı. Mevcut okul müdürleri puanlamaya alındı. 75 Puan altında verilen müdürler tekrar görevlendirilmedi. Memur-Sen ve bazı vakıfların verdiği listelerle atama yapılarak Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir-Sen üyeleri kayırıldı.

Her türlü atama ve görevde yükselmede "mülakat" uygulaması getirildi. Buna rağmen 2014-2015-2016 yılında malum cemaatin adamlarının kollandığı 15 Temmuz kalkışmasından sonra KHK lerle görevden alınanların bu dönemde de korunduğunu ortaya koymaktadır.

Eğitimde başarılı olmak istiyorsak, adaletli ve kalkınmış bir Türkiye istiyorsak şans liyakatin ardında yürümelidir. Eski üye ve delegeleri ziyaret ederek itibar kazanmaya çalışmaktansa eski adaletsizlikleri bitirip mağdur edilenlerin hakları iade edilmelidir.

Ancak öyle mağduriyetler var ki iade imkanı da yoktur. ÖSYM'den çalınan soruların mağdurları gibi... Mahşer günü herkesin amel defteri eline verildiğinde bu adaletsizliklere sebep olanlar da hesaba çekileceklerdir. Orada dokunulmazlık da olmayacaktır.