Özel bir Türk hava yolu firması, eski  Nissan yöneticisi Carlos Ghosn'un uçakla Japonya'dan kaçmasına yardımcı olmak için tek başına hareket eden şüpheli bir çalışanı olduğunu bildirdi.

Japonya'da suçlamalarla karşılaşan Ghosn'un hafta sonu Türkiye üzerinden Lübnan'a nasıl gittiği araştırılıyor.

Ancak MNG havacılık firması çalışanlarından birinin kayıtları tahrif ettiğini ve Bay Ghosn için farklı adlarla iki uçuş düzenlediğini söylüyor.

Firma, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. MNG jet sitesinden Genel Müdür Can Şaşmaz tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Aralık 2019'da, MNG Jet, biri Dubai'den Osaka'ya ve Osaka'dan İstanbul'a ve diğeri İstanbul'dan Beyrut'a olmak üzere ayrı güzergahları giden iki ayrı özel jeti, iki farklı müşteriye kiralamıştır.

İki jet kiralamasının birbiriyle bağlantısının bulunmadığı görülmektedir. Bay Ghosn adı iki uçuş için de resmi belgelerde mevcut değildir. Jetler, MNG Jet'e ait olmamakla beraber MNG Jet tarafından işletilmektedir. MNG Jet, medya aracılığı ile bu jetlerin resmi belgelerde isimleri beyan edilen yolcuların değil, Bay Ghosn yararına kullanıldığını öğrendikten sonra bir iç soruşturma başlatmış ve Türkiye'de bu olaya dahil olanların cezalandırılması amacıyla 1 Ocak 2020'de suç duyurusunda bulunmuştur.

Brezilya, Fransız ve Lübnan vatandaşı olan  Ghosn, Japonya'da ayrıldığında gözetim altında yaşıyordu.

Lübnan'a geldiğinde, Japonya'daki avukatı gazetecilere "şaşkın" olduğunu söyledi.

Güvenlik kameralarının kurulumunun kefaletinin bir şartı olduğu bildirildi, ancak sürekli olarak takip edilip edilmediği öğrenilemedi.

Ghosn'un Japonya'nın Osaka kentinden İstanbul'a, daha sonra Lübnan'daki Beyrut'a uçtuğu sanılıyor.

Haber: BBC