Bişkek Bölge Mahkemesi tarafından geçen yıl 7-8 Ağustos'ta Koytaş köyündeki olaylar sebebiyle açılan ceza davasında sanıkların mal varlığına el konuldu. El konulan malların listesi açıklanmadı.

Kırgızistan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in danışmanı Kunduz Zholdubaeva, 30 Aralık tarihli bir mahkeme kararı ile  milletvekili Irina Karamushkina'nın ev hapsinde olduğunu söyledi. Eski parlamenter Ravshan Jeenbekov ve Meerbek Miskenbaev'in akrabalarının da mal varlığına el konuldu. Asel Kaduranova'nın mal varlığına el konup konmadığı bilinmiyor.

Zholdubaev, Karamushkina ve Kaduranova şimdi ev hapsinde. Miskenbaev ve Jeenbekov cezaevinde. Rehin alma, isyan ve örgüt kurarak iktidarı ele geçirmeye teşebbüs suçlamalarıyla yargılanıyorlar.

Almazbek Şarşenoviç Atambayev, Kırgız siyasetçi. 2011-2017 yılları arasında Kırgızistan cumhurbaşkanı olarak görev aldı. 29 Mart 2007'den 28 Kasım 2007 ye kadar Kırgızistan'ın başbakanlığını yapmıştır. Yolsuzluk iddiaları nedeniyle polis tarafından sorgulanmak istenen Atambayev'in teslim olmayı reddetmesi üzerine gebaşkent Bişkek yakınlarındaki evi basılmış, Atambayev taraftarları güvenlik güçlerine silahla karşılık vermişti.

Gözaltına alınmasından önce Atambayev, polisin ifade vermeye gelmesi taleplerine üç defa olumsuz cevap vermişti.

Atambayev, cumhurbaşkanlığı döneminde Çeçen lider Aziz Batukayev'in serbest bırakılmasıyla ilgili soruşturulmak isteniyordu.

Eskiden müttefik olan iki siyasetçi Atambayev ve Cenbekov arasındaki ilişkiler, son dönemde gittikçe kötüleşti.

Parlamentoda, Atambayev'in dokunulmazlığının kaldırılması kararı alınmış ve Batukayev'in 2013'te yasa dışı salıverilmesi olayında da tanık olarak dinlenmesi için mahkeme celpleri yollanmıştı. Ancak Atambayev, İçişleri Bakanlığı'nın yolladığı üç celbe de cevap vermedi. Atambayev, başka yolsuzluklarla da suçlanıyor ancak eski cumhurbaşkanı bu suçlamaları reddediyor.