Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Mehdi Ömer, Doğu Türkistan’ın Kaşıgar şehri İgiz Yer ilçesinde kalan akrabalarından 3 senedir haber alamıyor.

Türkistan Press‘te yer alan bilgilere göre Mehdi Ömer, ailesi hakkında şahitlik ederek kaybolan aile üyelerinden en büyük ağabeyleri 74 yaşındaki Allahverdi ile 78 yaşındaki Hocabavudun ve eşi Tuayimhan, kızlarından Atikemhan, Tohtigul ve Uluhan, oğullarından İsmayil ve Sadir ile iki damadı dahil tüm ailesinden 2017 yılından beri hiçbir haber alamadığını belirtti. Ömer, onların şuan ceza kampında olduğundan endişe duyduğunu kaydetti.

Çin hükûmetine seslenen Mehdi Ömer, Çin’e; Doğu Türkistanlıları yok edemeyeceğini ve tarihten beri Türklere ait topraklara asla sahip olamayacağını, başta Uygur ve diğer Türklerin buna izin vermeyeceğini, Çin’in tüm cinayetleri karşısında sorguya çekileceğini vurguladı.

Geçen yıl da Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Doğu Türkistan’daki ailesinin durumuna ilişkin ulaştığı son bilgileri Kırım Haber Ajansı ile paylaşmıştı.

Çin hükumeti, 2017 yılından bu yana toplama kampları zulmü ile, Doğu Türkistan’daki başta Uygur Türkleri olmak üzere bölgede yaşayan Müslüman Türklere kültürel, biyolojik, fizyolojik hatta ekolojik soykırım uygulamakta.

Çin’in Uygurları ve kültürlerini yok etme hamlesi her geçen gün dünya kamuoyunu daha da meşgul ediyor. Ülkemizde Doğu Asya ve Çin üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınan aslen Kaşgarlı bir Türk olan akademisyen Karluk, Çin hükumetine seslenerek, “Çin yönetimi cevap versin, Ailem ve akrabalarım nerede?” çağrısı yapmıştı.

Kırım Haber Ajansı