Kazakistan’ın Almatı şehrinde, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik baskı ve insan hakları ihlallerinin göstergesi olan toplama kamplarında esaret altında olanlar için dua okundu.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Dünya Türk Halkları Asamblesinden Karlin Mahbirov, “Almatı’da ‘Atajurt İnsan Hakları Merkezi aktivistleri ve Türk halklarının temsilcileri, Doğu Türkistan’da esir tutulanlar için dua okudular. Merkezin en önemli gücü, SSCB’nin dağılmasından sonra hükumet programı çerçevesinde tarihi vatanlarına geri dönen etnik Kazaklardır. Tamamen onların sayesinde uluslararası toplum, milyonlarca Uygur’un yanında Kazak, Kırgız, Özbek ve Tatar kökenli kişilerin toplama kamplarında olduğunu öğrendi.” ifadeleri ile etkinliği duyurdu.

Etkinliğe, Almatı’daki bilim adamları, siyaset bilimciler, insan hakları savunucuları ve kamu kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Ayrıca, etkinlikte, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulan insanların sesini duyuran ve bir süredir ev hapsinde olan eski Atajurt İnsan Hakları Merkezi Başkanı Serikjan Bilaş* da yer aldı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

*Doğu Türkistan’da toplama kamplarında tutulan insanların Kazakistan’daki ailelerinin sesini kurduğu insan hakları derneği aracılığıyla duyuran Kazakistan vatandaşı Serikjan Bilaş, bir süre ev hapsinde tutulmuştu. Bilaş, geçen aylarda Almatı’da serbest bırakıldı. Atayurt İnsan Hakları Merkezi Başkanı Serikjan Bilaş’ın Mart 2019’da gözaltına alınmasının ardından, özellikle Kazakistan’daki kamuoyu ve uluslararası pek çok sivil toplum örgütü tarafından Bilaş’a destek verilmişti. 15 Ağustos 2019’da ev hapsinde olduğu Nursultan’dan Almatı’ya getirilen Bilaş’ın duruşması öncesi Atajurt İnsan Hakları Derneğinden pek çok aktivist mahkeme önüne gelerek, Serikjan Bilaş’a destek vermişti.