Çin devlet medyasında yer alan haberlere göre, Hong Kong ile ilişkilerden sorumlu yetkiliyi görevden aldı. Wang Zhimin, Pekin'in bölge irtibat bürosunun direktörüydü. Xinhua haber ajansı Wang'ın yerine kuzeydeki Shanxi eyaletin Komünist Partisi sekreteri Luo Huining'in atandığı öğrenildi. Görevden alma, Hong Kong'da Pekin'in üst düzey yetkililerle olan sabrını test eden altı aylık sık sık şiddet karşıtı ve demokrasi yanlısı protestoların ardından geldi.

Çin’in güneydoğusunda bulunan Hong Kong’da suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısı bir süreden bu yana protesto ediliyor. Çin’in hukuk sistemine güvenmeyen ve bu tasarı yasalaşırsa muhaliflerin hedef alınacağını belirten protestocular sayıları milyonları bulan katılımlarla gösteriler düzenlediler.

Protestoculara öğretmenlerin de katılmasıyla büyüdüğü haber alındı. Hong Kong'da hükümet binalarının bulunduğu Central semtinin Edinburgh Place Meydanı'nda, Profesyonel Öğretmenler Birliğinin organize ettiği gösteride toplanan binlerce kişi, Hong Kong hükümetine yönelik protesto gösterisi yaptı. İlk, orta ve lise düzeyindeki okulların yanı sıra üniversite hocalarının da katıldığı gösteride, Hong Kong hükümetinin geçen yıl hazirandan bu yana devam eden protestolarla bağlantılı oldukları gerekçesiyle bazı öğretmenlere baskı yaptığı ve bunların meslekten ihraç edilmesi için uğraştığı anlatıldı.

Hong Kong 1997 yılına kadar bir İngiliz sömürgesiydi, ancak daha sonra "bir ülke, iki sistem" ilkesi altında Çin kontrolüne geri döndü. Teknik olarak Çin'in bir parçası olmasına rağmen, bölgenin kendi yasal sistemi ve sınırları vardır ve toplanma özgürlüğü ve ifade özgürlüğü gibi haklar korunmaktadır.