Geçen yılın son günlerinde Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Uluslararası Ahalteke Binicilik Kompleksi'ne geldi ve Kalkınış Milli Binicilik Oyunları Grubu üyeleriyle tanıştı ve eğitimlerini izledi.

Berdimuhamedov, hipodrom girişinde, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, askeri ve kolluk kuvvetleri başkanları tarafından karşılandı.

Bilindiği gibi, çeşitli atlı sporlar, uluslararası yarışmalar ve zamanın ihtiyaçlarına uygun atların yetiştirilmesi için Milletlerarası Ahalteke Binicilik Kompleksi'nde bütün şartlar ihtiyaçlar karşılandı.

Kompleks, Kalkınış Milli Binicilik Oyunları Grubunun eğitimi için özel hipodrom da dahil olmak üzere jokeylerin eğitimi için her türlü imkana sahiptir.

Bu gün ıslah edilen ahalteke atlarından, onların ihtişamından bahsederken, bu at türünün benzersizliğinden de bahsetmek gerekir. En eski ırklardan biri olduğu düşünülen Ahalteke atları, atlı geleneklerinin mükemmelliğini ve Türkmen at yetiştiricilerinin deneyimini gösteren karakter ayırt edici özelliklere sahiptir.

Dünyadaki ahalteke atlarının yüceltilmesinde Kalkınış Milli Binicilik Oyunları Grubunun özel rolünü vurgulayan Türkmen lideri binicilik grubunun üyeleriyle konuştu. Devlet Başkanı, grup üyeleriyle tanışmak ve çalışmalarını görmek için binicilik kompleksine geldiğini söyledi. Grubun yeni yılını kutlayan Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Kalkınış grubunun Türkmen at yetiştiriciliği sanatının geliştirilmesi için mühim çalışmalar yaptığını  memnuniyetle belirtti.