Doğu Türkistan’da Urumçi’deki Şincan Tıp Üniversitesi’nde çocuk gelişimi alanında yüksek lisans yapan 27 yaşındaki Aygül Ablet’in de 2018’den bu yana toplama kampında tutulduğu ortaya çıktı.

Aygül Ablet’in Türkiye’de yaşayan ağabeyi Tursunjan Ablet, kardeşinin toplama kampına götürüldüğünü birkaç ay önce öğrendiğini ancak 1 ay önce teyit ettiğini açıkladı.

Tursunjan, kız kardeşinin şu anda hangi kampta tutulduğunu ve akıbetini bilmediğini belirterek “Kardeşim çok başarılı bir öğrenciydi, kendini çocuklara adamış bir doktor adayıydı. Bir an önce bırakılsın.” dedi.

Doğu Türkistan’da yaşayan anne babası ile de iletişiminin kesildiğini belirten Tursunjan Ablet, “Kız kardeşim Aygül’le 2018’in şubat ayına kadar Wechat programı üzerinden konuşabiliyorduk. Bana, anne babamın çok baskı olduğu gerekçesiyle bir daha kendileriyle irtibat kurmamamı istediklerini söyledi. Ben bir daha anne ve babamı arayamaz oldum. Ancak bu durumdan kısa süre sonra da kardeşim ile irtibatımız kesildi. Beni blokladığını gördüm” dedi.

Doğu Türkistan’ın Aksu kentinin Kuça ilçesinde dünyaya gelen kardeşlerin, babalarının devlet memuru olması dolayısıyla orta okul ve liseyi Çin’in başkenti Pekin’de tamamladıkları öğrenildi.

Ağabey Ablet, yüksek öğrenimini 2013 yılında kazandığı Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki Şincan Üniversitesi tıp fakültesinde yapan Aygül’den 2018’in yaz aylarından itibaren haber alamadığını, kardeşinin de o tarihlerde toplama kampına götürüldüğünü anladığını kaydetti.

Kırım Haber Ajansı