Molotof kokteyli ilk defa İspanya İç Savaşında, Sovyet tanklarına karşı kullanılmış olsa da ismi buradan gelmemektedir.

Sovyetler Birliği Finlandiya'yı bombalarken Sovyet Dışişleri bakanı Viyaçeslav Molotov bir radyo programında "Biz, aç Fin halkına ekmek ve insani yardım atıyoruz, onları özgürleştirmeye çalışıyoruz" diyerek hem bombalama yapmadıklarını iddia etmiş hem de Finlandiya'ya girişlerini meşrulaştırmaya çalışmıştır.

Bunun üzerine Finlandiyalılar da Rus tanklarını etkisiz hale getirmek için buldukları şişelerin içerisine yanıcı madde koyup atmaya başlamışlardır. Bu yanıcı şişeleri tanklara fırlatarak savaşta üstünlük kurmaya başlayan Finler, Sovyet dışişleri bakanı Molotov'a "Biz de sana kokteyl ikram ediyoruz" demişlerdir.

Tankları etkisiz hale getiren aslında molotof kokteyli değilr, onları etkisiz hale getiren kendi yakıt depolarıdır. Savaş zamanında yakıt ikmali kısa sürede yapılması çok önemli bir konuydu. Bu yüzden tankların yakıt depoları arka tarafta ve kolay ulaşılabilir yerdeydi. Bunu keşfeden Finler molotof kokteyllerini tankların petrol haznelerine fırlatarak dev Rus tanklarını etkisiz hale getirmişlerdir.

İngilizcesi Molotov Cocktail olan Molotof Kokteylinin ismi buradan gelmektedir.

Molotof kokteyli kısa sürede hazırlanabilen bir yanıcı silahtır. Yapılışının kolay ve ucuz olmasından dolayı gerilla savaşçıları ve eylemciler tarafından sıklıkla kullanılır.

Molotof kokteylinin kullanımı hemen hemen dünyanın her ülkesinde yasadışıdır. Türkiye'de ise TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde oluşturulan Silah Tasarısı Alt Komisyonu gezi parkı eylemlerinden sonra molotof kullanımının taşınması veya kullanılmasına verilen cezanın ağırlaştırılması konusunda bir tasarı hazırlamıştır. Molotof kokteylinin bireysel kullanımında 8 yıla kadar, örgütsel kullanımında ise 12 yıla kadar hapis istemi kararına varılmıştır