Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Turizm Daire Başkanı Maksat Damiruulu, Kırgızistan, 3-5 yıl içinde Orta Asya’da kış turizminin amerkezi olacak.” dedi.

Maksat Damiruulu, KABAR Haber Ajansı binasında düzenlediği basın toplantısında, ülkede turizmi geliştirme planları konusunda açıklamada bulundu.

Yatırım çekmek ve altyapıyı iyileştirmek için hedeflerin belirlendiğini dile getiren Turizm Daire Direktörü, “Kış turizmi türünü nasıl geliştireceğimiz üzerine bir eylem planı geliştirdik. 22 kayak merkezimizin sadece 16’sı çalışıyor ve bu nedenle yatırım çekmek ve altyapıyı iyileştirmek için özel hedefler koyduk. Kış başlangıcından önce, Turizm Bakanlığı birkaç projeye destek verdi. Gürcistan'dan kayak merkezlerinin gelişmesi için temsilcileri davet etti. Misafirler başkent yakınlarındaki ve Oş bölgesindeki tüm kayak merkezlerini ziyaret etti.” ifadelerini kullandı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un İsviçre’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti çerçevesinde turizm konusunda iki anlaşmanın imzalandığına işaret eden Maksat Damiruulu, “Bunlardan ilki İsviçre'den yaklaşık 2 milyon dolar tutarında hibe fonu aldığımız kış turizminin gelişimi içindir. Başlıca alanları belirledik, tedbirler geliştiriyor ve Helvitas ile birlikte hareket ediyoruz. İkincisi, altyapı ve hizmetlerin nasıl yönetileceği ve iyileştirileceği konusunda en iyi uygulamaları öğrenmek için Sweets Tourism ile birlikte kayak merkezlerinin yöneticilerini ve sahiplerini İsviçre'ye götürmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Turizm Daire Başkanı, Kırgızistan'daki kış turizmi türünün büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: “Kırgız Cumhuriyeti'nin ana toprakları dağlardır, geliştirilmesi gereken çok sayıda yamaç vardır ve kar kasımdan mart ayına kadar olabilir. Bazı kayak merkezleri, kış gerçekçiliğinin mevsimini arttırmak için yeni silahlar, örneğin silahlar kullanır. 3 ila 5 yıl içinde, Kırgızistan, Orta Asya'daki kış turizminin ana hedefi olacak.”

Başkan ayrıca, Kırgızistan'daki kış turizminin arz edildiği başlıca pazarların Özbekistan ve Kazakistan olduğunu sözlerine ekledi.

Yılın başında turizmin gelişmesi için bir pazarlama planının kabul edildiğini hatırlatan Maksat Damiruulu, “Plana göre, ülkedeki turizm üç bölüme ayrılmıştır:

Eğlence: Kazakistan, Özbekistan ve Rusya'nın Sibirya bölgesine odaklanan Isık Göl,

Etno-turizm:  Batı Amerika, Kanada ve Basra Körfezi,

Kış turizmi: Komşu ülkeler.” dedi.