MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, "Türkiye'de Parlamenter Hükumet Sistemi olsaydı şu yaşadığımız süreçte hükumeti 50 sefer yıkarlardı" dedi.

Kalaycı, partisinin il başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Muhalefet partilerinin genellikle Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ni eleştirdiğini kaydeden Kalaycı, “Bir şey de demiyorlar. İşte ‘Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi, ucube sistemi’ diyorlar. Neresi ucube? Yani somut olarak ifade ettikleri bir şey var mı? Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’yle aslında Türkiye, mevcut iç ve dış sorunlarla mücadelede büyük bir güç kazanmıştır. Parlamenter Hükumet Sistemi olsaydı şu yaşadığımız süreçte hükumeti 50 sefer yıkarlardı. Bunun geçmişte örneğini yaşadık 90’lı yıllarda. Parlamenter sistemde hükumet yıkmak kolay, milletimiz gördü, hükumetler nasıl kuruluyor, nasıl yıkılıyor, nasıl değiştiriliyor, bunları hep yaşadı milletimiz. Ama Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nde, hükumet yıkma diye bir şey söz konusu değil. Hükumeti milletimiz kuruyor seçimden seçime, değiştirirse de milletimiz değiştiriyor” ifadelerini kullandı.

Mustafa Kalaycı, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu ile işbirliği ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bazı memurlara 2018 yılında vaat edilen ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen 3600 ek gösterge ile ilgili bir kanun teklifi hazırlamıştı. Teklifi komisyonlardan geçip TBMM genel kuruluna gelemedi.