ABD Savunma Bakanlığı, Haşdi Şaabi'nin içindeki en güçlü gruplardan Kata'ib Hizbullah'ın Irak ve Suriye'deki toplam beş üssüne saldırı düzenlediğini duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman'ın açıklamasında şöyle denildi: "ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ev sahipliği yapan Irak üslerine yönelik tekrarlanan Kata'ib Hizbullah saldırılarına karşılık olarak, ABD güçleri tam isabet güden savunma amaçlı hava saldırıları düzenledi. Hava saldırıları, Kata'ib Hizbullah'ın gelecekte koalisyon güçlerine saldırma becerisini azaltacaktır."

Açıklama, Irak'ın Kerkük kentinde bir üsse 30 roketle düzenlenen saldırıda ABD'li bir sözleşmeli çalışanın öldüğü, dört ABD askeri ve iki Irak kökenli askerin yaralandığına dair haberlerden iki gün sonra geldi.

Pentagon açıklamasında vurulan beş üste Kata'ib Hizbullah'ın koalisyon güçlerine saldırı planlamak ve düzenlemek için kullandığı komuta-kontrol merkezleri ve silah depoları bulunduğu iddiasına yer verildi.

Reuters bugün Pentagon'un açıklamasından önceki saatlerde Irak'ın batısındaki Kaim'de Haşdi Şaabi'nin bir karargahına düzenlenen saldırıda çok sayıda Haşdi Şaabi üyesinin öldüğü haberini geçmişti.

Ardından Irak Başbakanlığına bağlı Güvenlik Medya Ağı'nın yazılı açıklamasını aktardı. Açıklamaya göre; Haşdi Şabi üssüne yapılan ABD saldırısında, aralarında Tugay Komutanı Yardımcısının da olduğu 4 asker öldü, 30 asker yaralandı.