Türkiye’nin son dönemde geliştirdiği yüksek faydalı yük kapasiteli insansız hava aracı (İHA) Aksungur, yeni yılın ilk günlerinde güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacak. Keşif ve taarruz görevlerinde önemli rol oynayacak İHA Aksungur’un, bu yıl sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmesi bekleniyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından yapılan açıklamaya göre, 40 saat boyunca havada kesintisiz uçuş yapabilen 40 bin feet yüksekliğe kadar çıkabilen keşif ve taarruz görevlerinde önemli rol alacak Aksungur’un, bu yıl sonunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmesi bekleniyor.

Türk şirketi Baykar Makina’nın 4,5 tonluk dev insansız hava aracı Akıncı İHA’nın Ukrayna üretimi motorlarla test edildiği bildirildi. Yakın zamanda ilk uçuşunu yapması öngörülen İHA’nın yüklü olarak 24 saat havada kalabileceği ifade edildi.

Donanım Haber’in verdiği bilgiye göre Akıncı İHA’nın ilk uçuşunda Ukraynalı motor üreticisi Motor Sich tarafından üretilmiş ekipmanlar kullanılacak. İHA için MS-500V-S ile AI-450C turboprop motorların teste alındı. Söz konusu motorların büyük olan etkin çalışma irtifalarında 950-1050 shp arası güç üretebildiği, küçük versiyonlarının 450-630 shp güç sağlayabildiği ifade ediliyor. Habere göre daha büyük motorların da Akıncı İHA’da test edileceği belirtildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, 2019’da birçok projede belirli bir yol aldıklarını belirterek, “İşimiz ve projemiz çok. Şirketimizi getirmek istediğimiz 10 milyar dolarlık ciro ve proje aşamasındaki ürünlerin bitişi var. Bir yılda ne kadar yol alınabilirse aldık.” dedi.

Kotil, şirketin yürüttüğü projelere değinerek şu bilgileri verdi: “Milli Muharip Uçak iyi gidiyor. Uzun soluklu bir proje, 2 yıl sonra PDR’sini (Ön Tasarım Gözden Geçirme-Preliminary Design Review) bitireceğiz. Uçağın hemen hemen her şeyine karar verilecek. Bundan sonra mühendisler çok detay çalışmalar yapıp imalata başlayacaklar. İlk uçuşu 2026’da. Gökbey’i 29 Ekim 2021’de teslim ediyoruz, sonrasında seri üretime başlayacağız. Şu anda sertifika uçuşları yapılıyor. Gökbey 12 kişi taşıyor, cephe gerisinde ve sivil amaçlı kullanılabiliyor. Sağlık Bakanlığı, jandarma, kara ve hava kuvvetlerinde ihtiyaçları giderecek. Yurt dışından da talepler var. Atak-2, Rusya ve ABD’den sonra bu klastaki en etkili helikopterler arasında yer alacak. İlk uçuşuna 3 yıl var. Hürjet’i 2022’de uçurmak istiyoruz. 2020’de projelerde daha fazla yol almayı hedefliyoruz.”

Kotil, 2020 ve sonrasındaki vizyonlarını ağırlıklı olarak “özgün ürünlerin bitirilmesinin” oluşturduğunu dile getirdi.

Temel eğitim uçağı Hürkuş üzerinde iyileştirmeler yaptıklarını anlatan Kotil, “Önümüzdeki aylarda envantere girer diye bekliyoruz. Aslında her şey bir öğrenme sürecidir. Anka için aşağı yukarı 10 yılımız geçti ama Aksungur 18 ayda bitti. Gökbey, Atak’tan edindiğimiz tecrübe üzerinde oturuyor. Atak-2 de Gökbey’in tecrübesi üzerine oturacak.” dedi. Kotil, yürüttükleri projelerle 10 yıl sonra Türkiye’yi hem ihracatta hem özgün hava araçlarının kullanımı anlamında mutlu eder bir noktaya geleceklerini ifade etti.

Aksungur’un çok iyi satacak bir ürün olduğunu vurgulayan Kotil, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu aracımız 750 kilogram taşıyor. Türkiye 200 kilogram taşıma kapasiteli ‘Anka’larla da çok iş gördü. Aksungur daha da yetenekli. Radar koyabiliyorsunuz, daha büyük kamera koyabiliyorsunuz. Aksungur’u ülkemizdeki kullanıcılara vereceğiz. Yılbaşı veya ocak sonu itibarıyla Türkiye bunu kullanmaya başlayacak.”

Aksungur’u öz kaynaklarıyla yaptıklarına dikkati çeken Kotil, devletin böyle bir ürünü finanse etmesinin çok önemli olduğunu, Atak-2, Gökbey ve Milli Muharip Uçak projelerinin bu şekilde sürdüğünü kaydetti.

Geniş bir faydalı yük opsiyonu olan Aksungur, çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri yerine getirecek. Her bir kanatta 500, 300 ve 150 kilogram kapasiteli 3 silah istasyonu bulunan Aksungur, güdüm kitleriyle akıllı hale getirilmiş bombalar, LUMTAS, MAM-L, Cirit, MAM-C, minyatür bomba gibi mühimmatlarla görev yapabilecek.