Kazakistan Acil Durumlar Komitesinden yapılan açıklamada, Bek Air Havayollarına ait uçağın Almatı kentinde kalkış sırasında konutların bulunduğu bölgeye düştüğü belirtildi.

Almatı Valiliği, uçakta 8'i çocuk ve 5'i mürettebat 93 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Sağlık ekipleri, ölü sayısının 15'e çıktığı bilgisini paylaşırken, Almatı Sağlık İdaresi Başkanı Tuluhan Abildayev de 66 kişinin yaralandığını bildirdi.

Açıklamada, kaza yerinde kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Kazakistan Sivil Havacılık Kurumu kaza ile ilgili ilk bilgileri paylaştı. Uçağın başkent Nursultan'a gitmek için havalandıktan hemen sonra saat 07:22'de irtifa kaybettiği ve bir beton duvara çaptığı ardından da iki katlı bir evin üzerine düştüğü açıklandı.

Uçaktan kurtulan işadamı Aslan Nazaraliyev, kalkıştan sonra uçağın sert bir şekilde titremeye başladığını söyledi.

BBC'ye konuşan işadamı, insanların çığlık atmaya başladığını, uçağın yere düştüğünü ve bir alüminyum şişe gibi ezildiğini anlattı:

"Dışarı çıkarak diğerlerine yardım ettik. Kötüydü. Karanlıktı. Cep telefonlarımızın ışıklarını kullandık."

Havalimanında olan bir Reuters haber ajansı muhabiri, kalkış sırasında kalın bir sis tabakasının olduğunu bildirdi.

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, kaza ile ilgili Twitter hesabında üzüntüsünü paylaştı ve "Sorumlular hukuk kuralları çerçevesinde sert şekilde cezalandırılacak" dedi.

Kazakistan'da 29 Ocak 2013 tarihinde bir uçak kazası meydana gelmiş, 23 kişi hayatını kaybetmişti.

Diğer yandan, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı, kazanın nedeni açıklanana kadar Bek Air şirketinin faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.

Sivil Havacılık Komitesinin açıklamasında da kazanın sebebi belli oluncaya kadar ülkede Fokker 100 tipi uçakların uçuşlarının durdurulduğu kaydedildi.

Bu kazadan bir ay önce de üst düzey Kazak yetkilileri taşıyan bir uçak düşmüş ve 20 kişi ölmüştü.