Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 27 Aralık 2019’da Gebze’de ön gösterimi yapılacak olan “yerli” otomobilin tasarım sonucu ortaya çıkan prototipleri İtalya’dan Türkiye’ye geldi. Daha önce far, yan aynalar ve A sütunlarına dair siluetler paylaşılan otomobile ait fotoğrafların da sızdırıldığı iddia ediliyor.

Medyada yayılan bazı haberlere göre Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), ilk yerli otomobili Gebze- Kocaeli’nde bulunan Bilişim Vadisi’nde kuracağı fabrikada üretecek. Fabrika yatırımı için bir süredir Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde fabrika yatırımı için kamulaştırma çalışmaları sürüyor.

Fabrika için Bilişim Vadisi’nin seçilmesinin en önemli nedeni olarak yan sanayi firmalarına yakınlık gösteriliyor. Yan sanayi firmalarını bir arada toplayan TOSB Otomotiv Yan Sanayi bölgesi, konum olarak Bilişim Vadisi’nin yanında bulunuyor. Türkiye otomotiv sanayisinin önemli noktalarından olan Bursa ise Osmangazi Köprüsü ile Bilişim Vadisi’ne bağlanıyor.

TOGG Başkanı Gürcan Karakaş daha önce yaptığı bir açıklamada, ”TOGG, 2021’de seri üretime başlamayı ve yerli otomobili 2022’in ilk yarısında yollara çıkarmayı hedefliyor. Satışa sunulacak ilk araç yüzde 100 elektrikli C-SUV olacak. Programa göre 2030’a kadar model sayısı 5’i bulacak. Bunun yanı sıra o tarihe kadar geçen süre içinde mevcut 3 modelin face-lift’i (yenileme) gerçekleşecek.” dedi.

"Haber Türk"e göre yerli otomobilin tanıtımına iki gün kala sosyal medyada otomobilin görüntülerinin sızdırıldığına dair haberler doğru değil.  Türkiye'nin otomobili olduğu iddia edilen görüntüler başka bir markaya ait.  Fiat'ın Fastback konsepti yerli otomobil diye paylaşıldı.

TOGG, yerli otomobil projesine başladığında Türkiye genelinde 2 binin üzerinde kişiyle araştırma yaptı. Araştırma sonucunda C segmentinde bir SUV araca talebin yüksek olduğu anlaşıldı. Bu yüzden üretilecek ilk modelin C-SUV olmasına karar verildi.