Yalova Belediyesi, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulme tepki olarak, Çin’in Panjin kenti ile kardeş şehir ilişkilerini askıya aldığını duyurdu.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Uygur Türklerine giderek artan Çin zulmüne karşı sessiz kalmayarak tepkisini ortaya koydu. Başkan Salman, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yapılan işkenceler nedeniyle, Panjin kenti ile yürütülen kardeş şehirler ilişkisini askıya aldığını açıkladı.

Vefa Salman konuya ilişkin açıklamasında, “Çin tarafından Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan işkence, eziyet, baskı ve dayatma dayanılmaz hale geldi. Oradaki Türkler seslerini ne yazık ki duyuramıyorlar. Kentimizin Çin’in Panjin kenti ile yıllar önce yapılmış kardeş şehir ilişkileri mevcut. Panjin kentimizin ilk kardeş şehirlerinden biridir. Yalova Belediyesi ve Belediye Başkanı olarak Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı eziyetlere tepki olarak, Panjin kenti ile kardeş şehir ilişkilerimizi askıya aldım. Uygur Türklerinin yaşam şartları insani seviyeye gelene kadar, bir Çinli kalitesinde hayatlarını idame ettirene kadar bu süreç böyle devam edecektir. Yalova’da olacak hiçbir etkinliğe Çinlileri ne davet edeceğim, ne de onların davetlerine icabet edeceğim.Uygur Türklerinin yaşam şartları insani seviyeye gelene kadar, bir Çinli kalitesinde hayatlarını idame ettirene kadar bu süreç böyle devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yalova Belediyesi