Özbekistan’da dün gerçekleştirilen genel seçimler sonrasında ilk sonuçlar açıklandı. Özbekistan Liberal Demokrat Partisi, genel seçimlerde en çok oyu alan parti oldu.

Özbekistan Merkezi Seçim Komitesi Başkanı Mirza Uluğbek Abduselamov, 150 seçim bölgesinden 128’inde sonuçların açıklandığını bildirdi. Resmi olmayan sonuçlara  göre 150 kişilik Özbekistan Ali Meclisine partilerin gönderdiği sayılar şu şekilde:

Özbekistan Liberal Demokrat Partisi: 43 Milletvekili (yüzde 34)

Milli Kalkınma Demokrat Partisi: 35 Milletvekili (yüzde 27)

Adalet Sosyal Demokrat Partisi: 21 Milletvekili (yüzde 16)

Halk Demokrasi Partisi: 18 Milletvekili (yüzde 14)

Ekolojik Parti: 11 Milletvekili (yüzde 9)

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, "Özbekistan Ali Meclisi'nin yasama kanadındaki 150 sandalye ile yerel meclisler konumundaki Mahalli Kengeş temsilcileri için dün yapılan seçimler çerçevesinde kardeş Özbekistan halkının iradesini yansıtmak üzere sandık başına gitmesinden ve seçimlerin ülke genelinde başarıyla sonuçlanmasından memnuniyet duyulmaktadır" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Özbekistan Ali Meclisi'nin yasama kanadındaki 150 sandalye ile yerel meclisler konumundaki Mahalli Kengeş temsilcileri için yapılan seçimlere ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, "Özbekistan Ali Meclisi'nin yasama kanadındaki 150 sandalye ile yerel meclisler konumundaki Mahalli Kengeş temsilcileri için dün yapılan seçimler çerçevesinde kardeş Özbekistan halkının iradesini yansıtmak üzere sandık başına gitmesinden ve seçimlerin ülke genelinde başarıyla sonuçlanmasından memnuniyet duyulmaktadır. Yaklaşık 13,5 milyon seçmenin sandık başına gittiği ve katılım oranının yüzde 71,1 düzeyinde olduğu seçimlerin de huzur ve sükun ortamı içerisinde tamamlanması, Özbekistan'da demokratikleşme sürecinin başarıyla ilerlediğini bir kez daha göstermiştir" denildi.