Kırgız halkının sanatçısı, ünlü yönetmen Bolot Şamşiyev için Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Kırgız Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu binasında kalabalık bir cenaze töreni düzenlendi.

Ünlü yönetmeni son yolculuğuna uğurlamak üzere cenaze törenine Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan Müftüsü Hacı Maksatbek Toktomuşev, devlet adamları, tanınmış kültürel figürler, politikacılar, ünlü ismin arkadaşları, akrabaları ve sıradan vatandaşlar da dahil olmak üzere yüzlerce insan katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı, burada yaptığıkonuşmada, Bolot Şamşiyev’in çalışmalarının meyvelerinin “Kırgız mucizesi” döneminin ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizdi.

Kırgızistan halkı telafisi mümkün olmayan bir kayıp yaşadı. 21 Aralık 2019'da, hayatının 79. yılında, SSCB Devlet Ödülü'nün sahibi, ünlü yönetmen, SSCB Halk Sanatçısı, Kırgız Cumhuriyeti Halk Sanatçısı, Kırgız Cumhuriyeti Halk Sanatçısı kurucularından Bolotbek Şamşiyev ciddi bir hastalıktan dolayı hayatını kaybetti.

Bolot Şamşiyev kimdir?

Bolot Şamşiyev, Frunze (şimdiki Bişkek) kentinde 12 Ocak 1941’de ünlü şair ve gazeteci Tolon Şamşiyev'in ailesinde doğdu. Annesi Avina Murzahocayeva, tanınmış doktor, tıp bilimleri adayıydı.

Ünlü yönetmen, diğer filmlerin yanı sıra dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un “Beyaz Gemi” ve “Erken Gelen Turnalar” adlı eserlerinden uyarlanan filmleri izleyicilere sunmuştu.