ABD Başkanı Donald Trump, ülke tarihinde Savunma Bakanlığına ayrılan en yüksek bütçe olan 738 milyar dolarlık 2020 savunma bütçesini onayladı. Tasarı yasalaşarak, resmen yürürlüğe girdi.

Savunma bütçesinde Türkiye'yi yakından ilgilendiren çok sayıda madde var.

Bütçede, Türkiye'nin Rusya ile yaptığı S-400 hava savunma sistemi anlaşması nedeniyle, F-35 uçaklarının teslim edilmemesi maddesi yer alıyor.

Ayrıca Trump'a, Türkiye'ye kısaca "CAATSA" olarak bilinen "Amerika'nin hasımlarıyla yaptırım yoluyla mücadele" yasasını uygulaması çağrısı yapılıyor.

Savunma bütçesi, Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Türkiye'ye taşıyacak olan "Türk Akımı" ve Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya uzanacak "Kuzey Akımı 2" projelerini de hedef alıyor.

Her iki projenin inşasında çalışan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı getiriliyor.

Bütçe ayrıca, Washıngton'ın 1987'den bu yana Kıbrıs Rum Kesimi'ne uyguladığı silah ambargosunun da şartlı olarak kaldırılmasını öngörüyor. Rum Yönetimi, Rus askeri gemilerinin limanları kullanmasına izin verilmemesi şartıyla ABD'den silah satın alabilecek.

Yasayla ABD'nin 100 adet yeni F-35 (Türkiye'nin alacağı uçaklar), 150 adet askeri helikopter, 4 adet Virginia sınıfı denizaltı ve bir savaş gemisi temin etmesi ve askeri personele son 10 yılın en büyük zammının verilmesi öngörülüyor.