Özbekistan’da “2019 Kazakistan Yılı” etkinliklerinin resmi açılışı, iki ülke cumhurbaşkanlarının katıldığı konserle başladı.

Taşkent’teki Forumlar Sarayı’nda “Kazakistan Yılı” etkinliklerinin açılış törenine, resmi ziyaret kapsamında Taşkent’te bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Kazakistan Başbakan yardımcısı Aktuti Raimkulova, "Bizim kültürümüz birdir. Biz Özbek halkıyla dostuz ve kardeşiz." dedi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyayev, yaptığı konuşmada, Özbekistan'da "Kazakistan Yılı" etkinliklerinin düzenlenmesinin ülkeler arasında stratejik ortaklık ilişkilerinin geliştiğini ve karşılıklı güven ve desteğin arttığını gösterdiğini dile getirerek, bu tarihi hadisenin iki ülke halkı arasındaki ebedi ve samimi dostluk ve kültürel yakınlığın sembolü olduğunu vurguladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev de Özbekistan’da başlayan “Kazakistan Yılı” etkinliklerinin kardeş halklar arasındaki kültürel ilişkilerin pekişmesine katkı sağlayacağını belirerek, Özbek-Kazak ilişkilerinde herhangi bir problem olmadığını, aksine dostluk ve iş birliğini güçlendirmeye yönelik karşılıklı isteğin bulunduğunu ifade etti. Özbekleri her zaman kardeş gördüklerini, Özbek halkının da Kazaklar için aynı sıcak duyguları paylaştığını vurgulayan Tokayev, “İki kardeş halkı ortak geçmiş ve ortak gelecek bağlıyor.” dedi.

Ünlü Özbek ve Kazak sanatçıların yer aldığı konser programının düzenlendiği etkinlik kapsamında, ayrıca aralarında 50 yıl önce bulunan ve M.Ö. 5’inci yüzyılda yaşayan Saka dönemine ait “Altın elbiseli adam”ın da bulunduğu Kazakistan’ın kültürel zenginlikleri de sergilendi. Kazakistan’da da 2018 yılı “Özbekistan Yılı” ilan edilmiş ve bu kapsamda faaliyetler düzenlenmişti.

İnşaat kazısında bulunan ve Altın Elbiseli Adam olarak adlandırılan zırh Türk tarihi ve medeniyeti açısından büyük önem taşıyor.