Necip Fazıl Kısakürek'in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star gazetesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle bu yıl altıncısı gerçekleştirilen 2019 Necip Fazıl Ödülleri, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Törende, "Necip Fazıl Şiir Ödülü"ne layık görülen şair İbrahim Tenekeci'ye ödülünü, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya verdi.

"Necip Fazıl Hikaye-Roman Ödülü"ne layık görülen Cemal Şakar da ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un elinden aldı. Şakar, eserini ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkür etti.

"Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü"ne layık görülen Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın ve Dr. Coşkun Yılmaz'ın ödüllerini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül verdi.

"Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü"ne layık görülen İslam Emced'e ödülünü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak verdi.

"Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü" ise Meryem Kılıç'a Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verildi.

"Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü"nü alan Emin Gürdamur'a da ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay verdi.

"Necip Fazıl Saygı Ödülü"ne ise M. Uğur Derman layık görüldü. Derman'a ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Derman, 64 yıldır başta hüsnühat olmak üzere bütün gelenekli sanatların ve İstanbul kültürünün yaşatılması gayreti içinde olduğunu ifade ederek, "Kendilerinden feyz aldığım Osmanlı devrinin muhterem üstatları bu dünyayı nevmit bir ruh haletiyle terk ettiler. Çünkü cumhuriyet rejimi onlara sıcak bakmadı. Bu sebeple bana verilen saygı mevkisini şahsım için değil, onlar namına kabullenerek ruhlarını şad etmek istiyorum." diye konuştu. Derman "ödül" kelimesi yerine "mükâfât" kullanılmasını da tavsiye etti.

Jürisinde Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Prof. Dr. Turan Karataş, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Özel ve Necip Tosun'un yer aldığı 2019 Necip Fazıl Ödülleri Töreni'ne kültür ve sanat dünyasından önemli isimler katıldı.

Gecede, 'Gündüz Geceye Muhtaç' temasıyla hazırlanan kısa film gösterildi. Sanatçı Yücel Arzen, Şairlerin Sultanı Kısakürek'e ait iki eseri seslendirdi. Fatih Belediyesi Gençlik Orkestrası'nı oluşturan öğrenciler de sanatçıya sahnede eşlik etti.