Birleşik Krallık (İngiltere) merkezli yayın organı The Economist, 2019’un en çok gelişme kaydeden ülkesi olarak Özbekistan’ı belirledi.

Economist’in yayımladığı yazıda, Özbekistan’ın üç yıl önce eski tarz bir Sovyet sonrası diktatörlüğe sahip olduğu ve kapalı bir toplum görünümü verdiği ifade edildi. İslam Kerimov’un 2016 yılında ölümü ile birlikte yerine gelen Şevket Mirziyayev’in ise ülkeye önemli bir değişim havası getirdiği belirtildi.

Mirziyayev’in ilk olarak Kerimov yönetiminin sembollerinden Milli Güvenlik Servisi (SNB) başkanı Rustam İnayetov’u görevden aldığını belirten Economist dergisi, yeni liderin daha sonra reformlarını geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe soktuğunu ifade etti.

Economist, Mirziyayev’in reformlarını şu ifadeler ile açıkladı:

"Mirziyayev hükumeti büyük ölçüde angarya işçiliğine son verdi. Ülkenin en kötü şöhretli cezaevi kampı kapatıldı. Yabancı gazetecilere ülkenin kapıları açıldı. Bürokratların küçük işletmelere yaptıkları baskı ve kurdukları rüşvet ağlarının önüne geçildi. Kapatılan sınır kapıları açıldı ve Orta Asya’nın çılgınca çizilen sınırları nedeniyle bölünen ailelerin birbirine kavuşmaları sağlandı. Yabancı uzmanlar ülkeye davet edilerek ülkenin devlet tarafından bastırılmış ekonomisini onarma girişimleri başladı.”

The Economist Kerimov devrini kötülerken Kerimov'un aslında aynı anda hem ülkeye Rus askeri sokmayıp hem de ABD üslerini kapatarak dengeli ve milli bir dış siyaset takip etmesini eleştiriyor. Hatırlanacağı üzre dengeli bir siyaset takip eden Kerimov, ABD'ye Afganistan operasyonlarında insani yardımlar için kullanacağı bir üs vermişti. ABD Özbekistan'ın iç işlerine karışan Birleşmiş Milletler kararına oy verdiğinde ise bu üssü kısa sürede kapatmıştı. ABD ve Avrupa'nın bu yüzden Kerimov'u sevmediği biliniyor.

[caption id="attachment_33" align="aligncenter" width="268"] İslam Kerimov[/caption]

"Angarya işçiliği" dedikleri ise Özbekistan'ın pamuk üretiminde, eğitimin ve işbirliğinin bir sembolü olan pamuk toplamada imece usulü ve bu imecede öğrencilerin yer alması.  Elle toplanan pamuk daha temiz ve kaliteli olup ABD pamuğuna güçlü bir rakip oluyordu.