Tanklar, zırhlı araçlar, insansız hava araçları ve daha birçoğu, bu gün gündemimizi meşgul eden birçok sistem ilk kullanım alanı olarak aklımıza Asimetrik Harp sahasını getiriyor. Tanklar ve günümüzde tank tasarım ve modernizasyonunda da en çok ön plana tankların Asimetrik Harp sahası karşısında etkinliği çıkıyor. Nitekim asimetrik harp sahası için tanklara eklenen/yükseltilen tüm sistemler tankı ayrıca simetrik (devletler/ordular arası) savaşlarda da bir üst seviyeye taşıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri

Kara Kuvvetlerimizde ABD ve Alman menşeli çeşitli tanklar bulunsa da Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yarım asırdan uzun süredir sıfır tank girmedi. Yani TSK envanterindeki tankların hepsi ikinci el veya veya hibe tanklardan oluşmakta. Ayrıca batı ülkelerinin tank envanterlerine bakıldığında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde gerçekten çok fazla tank çeşitliliği bulunuyor. Bu çeşitlilik tankların lojistiği ve güncel tutulmaları hususunda çok ciddi zorluklar getiriyor. Keza güncel olarak bakacak olursak 3 ayrı modernizasyon projesi gündemde bulunmakta. Tank sayısı bakımından kalabalık bir envantere sahip olsak da çeşitlilik hususunun da ciddi etkisi olan tanklarımızın güncelliği konusunda çok büyük sorunlar mevcut. Bu sorunları kısaca açıklamak gerekirse M60A3, Leopard 2A4 ve M60T olmak üzere 3 farklı tank modelinin modernizasyonu ile ilgili çalışmalar yürütülüyor  Bu 3 tank için de farklı zırh ve donanım entegrasyonu, farklı planlama ve farklı kablaj tasarım ve entegrasyon çalışmaları yapılıyor. Tabii bu hususta değinecek çok fazla nokta olmakla beraber modernizasyon çalışmalarına alt satırlarda değineceğim. Demek istediğim envanterinde 6 çeşit tank bulunan (-ki dünyada envanterinde en fazla çeşitte tank bulunduran ordulardan biri TSK denilebilir.)  TSK için bu tankların bakım ve idame problemlerini bırakın bir de tankların demode oluşu ve güncel tutulmasının zorluğu çok büyük bir sorun oluşturuyor. Modernizasyon çalışmalarının fonlanmasından, planlanmasına ve tasarlanmasına kadar bir çok noktada bu tank çeşitliliği Türkiye’yi zorlayan bir husus  olarak karşımıza çıkıyor.

“Altay gelecek sorunlar bitecek.” Evet planlanan bu şekilde(-ydi). Altay tankının gelmesi ile birlikte önce M48 serisi ardınan M60 serisi (M60T’ler bilinmiyor) tanklar envanter dışına çıkarılacaktı. Otokar’ın 15 Kasım 2012 tarihinde ki açıklamasına göre 2015 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyordu. Altay Tankı ile alakalı gelişmeler için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Bu gelişmelerin ardından 24 Nisan 2018 tarihinde SSM resmi Twitter hesabından Altay tankının 250 adedinin seri üretim işi ve Altay tankına milli güç grubu geliştirilmesi işi için BMC A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanacağını duyurdu. SSM 2017-2021 Stratejik Planına göre 2020 yılında 15 adet, 2021 yılında 20 adet olmak üzere 2021 yılı sonunda TSK envanterine 35 adet Altay ana muhabere tankı girmesi planlanıyor.  Altay yeterli sayıda üretilene kadar değirmen ne ile dönecek?

Envanterimizde bulunan tanklara neler?

Tank ModeliTank Sayısı
1. M48A5T2~750
2. M60A3TTS~645
3. Leopard 1A3T1   184
4. Leopard 1T   171
5. Leopard 2A4~334
6. M60T~166
(~) işareti yaklaşık sayı demektir.