Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Taşkent'e yaptığı çalışma ziyaretinin bir parçası olarak Orta Asya Devletleri Başkanları İkinci İstişare Toplantısına katıldı. 

Türkmenistan başkanı Orta Asya zirvesinde bir konuşma yaptı ve burada bölgedeki siyasi ve ekonomik durumun bir analizini yaptı ve bir dizi girişimde bulundu. 

Özellikle, Berdimuhamedov, Orta Asya ülkelerinin başkanlarını bölgesel ekonomik işbirliğini odaklı ve sistematik hale getirmek için beş taraflı bir İş Konseyi oluşturmayı düşünmeye davet etti. Türkmen liderine göre, bu yapı, ekonomik ortaklığın öncelikli bölgelerinde bölge ülkeleri için ortak bir stratejinin geliştirilmesi için bir düşünce kuruluşunun işlevlerini üstlenebilir.  Türkmenistan Cumhurbaşkanı ayrıca bölge ülkelerinin yaratıcı entelijansiyasının Orta Asya Kültür Diyaloğu Forumu olarak adlandırılabilecek yeni bir diyalog formatı başlatma girişiminde bulunmasını önerdi.  Türkmen lideri, konuşmasında Afganistan'daki durumun çözümü, Aral Denizi bölgesi, bölge ekonomilerinin dijitalleştirilmesi ve Orta Asya'da ulaştırma işbirliğinin geliştirilmesi ile ilgili konulara da değindi. 

Orta Asya Devletleri Başkanları İkinci İstişare Toplantısı, toplantının sonuçları hakkında ortak bir açıklama yaptılar. 

Zirveye katılanlar, Orta Asya Devletleri Başkanları'nın üçüncü İstişare Toplantısı'nı 2020 yılında Bişkek'te yapmaya karar verdiler. Orta Asya ülkelerinin başkanları, Uluslararası Aral Denizini Koruma Fonu (IFAS) başkanlığını da yapıyor.  IFAS şimdi üç yıl Tacikistan tarafından yönetilecek. 

Aynı gün, devlet başkanları Köksaray devlet konukevinde onurlu konukları bahçesindeki ağaç dikme törenine katıldılar. Öğleden sonra devlet başkanları, Özbekistan'ın ilk Cumhurbaşkanı İslam Karimov'a anıtını ziyaret etti ve anıta çelenk koydular.