Süleyman Askeri

Son yıllarda toplum olarak medeni olma adına disiplinden uzaklaşıyoruz.

Okullarımızda disiplinin adı var, kendi yok. Medenileşirken öğrencisinin kulağını çeken öğretmeni cezalandırıyoruz. Öğretmeni bıçaklayan, darp eden öğrenci veya veli adliye koridorlarından sırıtarak çıkıyor.

Ordumuzu disiplinli sanırdık. İnsan haklarını koruyalım derken gözümüz gibi baktığımız pilot subaylar meclisi bombaladı.

Polisimizin disiplin durumunu 1970 li yılların Pol-Der ve onun karşısında "Biz de varız!" demek için kurulan Pol-Bir teşkilatlanmalarından biliyoruz. 15 Temmuz öncesi de biliyorduk ama büyüklerimiz de başlarına çorap örülüp sonra da darbe kalkışması olunca işin vehametini kavradılar.

Bugünlerde bir sıkıntı: Askerlerin kıyafetine ekledikleri Köktürk yazısıyla "Türk" ibaresi yasaklanır mıymış? Şehidlerin adlarını yazdırdıkları levhalar yasklanır mıymış? Tabii yasaklanır.

TSK'da yayınlanan kıyafet yönetmeliğinde, "İsimlik, birlik arması, şerit rozet, brove haricinde başka bir aksesuar bulundurulmayacaktır" denildi.

Biz Köktürküz, Uyguruz, Karahanlıyız. Selçukluyuz, Altınorduyuz, Timuruz ve Osmanlıyız. Ama asker, askerdir. Bugün Köktürkçe, yarın Arapça yapıştırmalarla üniformayı ilan tahtasına çeviremeyiz. Kimse bu bahaneyle bize gaz vermeye kalkmasın...